Skip to content

53 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Jul 13, 2015

Property Information

Block78.16
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
41%
Improvement Value:$371,700
59%
Total Assessment$630,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,905+3.3%
2024$19,268+8.1%
2023$17,819+2.5%
2022$17,388+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$619,000
DeedBook 6223, Page 436

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 3860, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1995