Skip to content

51 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block78.16
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,501
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,800
41%
Improvement Value:$325,000
59%
Total Assessment$552,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,452+6.5%
2024$16,389+4.5%
2023$15,677+3.0%
2022$15,215+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,501DeedBook 6386, Page 1158Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$248,430
DeedBook 2790, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1993