Skip to content

49 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$270,241
Last Sale Date
Feb 9, 1996

Property Information

Block78.16
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,667
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
39%
Improvement Value:$341,400
61%
Total Assessment$562,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,768+6.4%
2024$16,695+3.9%
2023$16,072+2.5%
2022$15,683+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,241
DeedBook 3036, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1996