Skip to content

45 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$246,200
Last Sale Date
Feb 28, 1994

Property Information

Block78.16
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,172
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
43%
Improvement Value:$291,200
57%
Total Assessment$513,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,208+6.8%
2024$15,176+3.9%
2023$14,610+3.3%
2022$14,143+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,200
DeedBook 2784, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1993