Skip to content

41 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Sep 12, 1998

Property Information

Block78.16
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,300
54%
Improvement Value:$205,900
46%
Total Assessment$449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,181+3.3%
2024$13,728+9.5%
2023$12,539+2.5%
2022$12,236+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 3550, Page 54

Property Sale

Sale
$227,789
DeedBook 2844, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1993