Skip to content

127 Brandon RdPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$619,900
Last Sale Date
Apr 17, 2006

Property Information

Block78.16
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,600
50%
Improvement Value:$245,900
50%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,611+3.3%
2024$15,112+9.1%
2023$13,854+2.5%
2022$13,519+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$619,900
DeedBook 5351, Page 229

Property Sale

Sale
$248,099
DeedBook 2737, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1993