Skip to content

16 Larchmont CtPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$237,650
Last Sale Date
Apr 2, 1996

Property Information

Block78.18
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,800
52%
Improvement Value:$229,300
48%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,157+3.3%
2024$14,672+9.2%
2023$13,438+2.5%
2022$13,113+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$237,650
DeedBook 3059, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1996