Skip to content

1 Larchmont CtPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Mar 27, 2002

Property Information

Block78.19
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,897
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,900
48%
Improvement Value:$244,400
52%
Total Assessment$470,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,847+7.1%
2024$13,868+3.9%
2023$13,349+2.5%
2022$13,027+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
DeedBook 4255, Page 36

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 3679, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1995