Skip to content

204 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC35
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$202,600
62%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+3.3%
2024$9,935+3.9%
2023$9,562+2.5%
2022$9,331+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6179, Page 1671Recorded10/2/2013

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5705, Page 170

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4874, Page 110

Property Sale

Sale
$268,500
DeedBook 4306, Page 194

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 3369, Page 58

Property Sale

Sale
$143,395
DeedBook 2786, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1994