Skip to content

412 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC44
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #2042
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
33%
Improvement Value:$248,700
67%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,719+3.3%
2024$11,344+3.4%
2023$10,973+2.5%
2022$10,707+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 6222, Page 290Recorded7/2/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4784, Page 44

Property Sale

Sale
$168,147
DeedBook 2781, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1994