Skip to content

616 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC52
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #2042
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
36%
Improvement Value:$221,700
64%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,866+3.3%
2024$10,519+3.7%
2023$10,147+2.5%
2022$9,901+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6491, Page 1821

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4310, Page 90

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4217, Page 254

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3341, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$164,888
DeedBook 2762, Page 151