Skip to content

804 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC54
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,908DeedBook 6524, Page 502Recorded5/25/2023

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 3905, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$153,051
DeedBook 2756, Page 58