Skip to content

810 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Apr 10, 2008

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC57
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1480
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
40%
Improvement Value:$183,600
60%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,664+3.3%
2024$9,354+4.2%
2023$8,981+2.5%
2022$8,764+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 5843, Page 57

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 3418, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$147,016
DeedBook 2759, Page 350