Skip to content

1109 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$349,500
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC64
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$349,500

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6184, Page 514Recorded12/10/2013

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 6179, Page 732Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$328,500
DeedBook 4854, Page 71

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4603, Page 255

Property Sale

Sale
$148,377
DeedBook 2785, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1994