Skip to content

1107 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Feb 16, 2017

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC65
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
40%
Improvement Value:$184,000
60%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,676+3.3%
2024$9,367+4.1%
2023$8,993+2.5%
2022$8,776+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6277, Page 543Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5899, Page 246

Property Sale

Sale
$177,400
DeedBook 3723, Page 164

Property Sale

Sale
$149,263
DeedBook 2795, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1994