Skip to content

1103 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC67
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1480
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,477
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
41%
Improvement Value:$178,100
59%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,490+3.3%
2024$9,186+4.2%
2023$8,813+2.5%
2022$8,600+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3812, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$135,267
DeedBook 2770, Page 147