Skip to content

909 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$334,100
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC70
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$334,100

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6331, Page 334Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6149, Page 1236

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5052, Page 20

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4807, Page 280

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 3572, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$148,998
DeedBook 2763, Page 1