Skip to content

707 Pebble Creek CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC76
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,908DeedBook 6383, Page 119Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 6110, Page 935

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 3829, Page 289

Property Sale

Sale
$145,999
DeedBook 2784, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1994