Skip to content

101 Moore CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$59,015
Last Sale Date
Feb 26, 1997

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC80
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class35
DescriptionC1080/20PLEX/L
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
28%
Improvement Value:$67,700
72%
Total Assessment$94,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,968+3.3%
2024$2,873-0.1%
2023$2,875+2.5%
2022$2,806+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$59,015
DeedBook 3173, Page 346

Property Sale

Sale
$56,800
DeedBook 2789, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1994