Skip to content

109 Moore CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC88
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class35
DescriptionC940/20 PLEX
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
40%
Improvement Value:$78,700
60%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,142+3.3%
2024$4,009-0.1%
2023$4,013+2.5%
2022$3,916+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 6325, Page 183Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6148, Page 459

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5202, Page 175

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4293, Page 233

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 3982, Page 18

Property Sale

Sale
$58,227
DeedBook 3811, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1994