Skip to content

110 Moore CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$135,905
Last Sale Date
Sep 12, 2012

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC89
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class35
DescriptionC850/20 PLEX/M
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
40%
Improvement Value:$78,700
60%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,142+3.3%
2024$4,009-0.1%
2023$4,013+2.5%
2022$3,916+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,905
DeedBook 6155, Page 1998

Property Sale

SaleMulti
$131,229
DeedBook 5985, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$95,572
DeedBook 4197, Page 117

Property Sale

Sale
$76,950
DeedBook 3115, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1994