Skip to content

12 Howe CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block78.19
Lot14
QualifierC109
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1480
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,463
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
37%
Improvement Value:$204,300
63%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,317+3.3%
2024$9,987+3.9%
2023$9,614+2.5%
2022$9,382+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 6231, Page 332Recorded10/15/2015

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 5109, Page 176

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4600, Page 25

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 3393, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1994