Skip to content

15 Howe CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2018

Property Information

Block78.19
Lot14
QualifierC113
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5515, Page 38

Property Sale

Sale
$155,288
DeedBook 3068, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1994