Skip to content

11 Voorhees CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block78.19
Lot14
QualifierC142
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
35%
Improvement Value:$229,500
65%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,113+3.3%
2024$10,757+3.6%
2023$10,385+2.5%
2022$10,134+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6223, Page 1350Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4350, Page 168

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook 3630, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1994