Skip to content

5 Voorhees CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 16, 2010

Property Information

Block78.19
Lot14
QualifierC145
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1480
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,463
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6064, Page 741

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6000, Page 924

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5706, Page 11

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4789, Page 95

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3764, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1994