Skip to content

203 Gentry CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block78.19
Lot14
QualifierC162
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class35
DescriptionC670/20 PLEX/M
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
56%
Improvement Value:$41,700
44%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,974+3.3%
2024$2,879-0.1%
2023$2,882+2.5%
2022$2,812+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft670DeedBook 6216, Page 729Recorded4/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$88,150
DeedBook 5477, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 4729, Page 89

Property Sale

Sale
$67,850
DeedBook 3863, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1994