Skip to content

3 Larchmont CtPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$607,000
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block78.19
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,534
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,500
40%
Improvement Value:$342,300
60%
Total Assessment$566,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,894+6.4%
2024$16,817+3.9%
2023$16,191+2.5%
2022$15,800+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$607,000

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 6238, Page 1623Recorded1/13/2016

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 5697, Page 285

Property Sale

Sale
$252,411
DeedBook 3065, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1996