Skip to content

202 Bollen CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block78.20
Lot15
QualifierC20
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
37%
Improvement Value:$208,600
63%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,453+3.3%
2024$10,118+3.8%
2023$9,746+2.5%
2022$9,510+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,908DeedBook 6505, Page 1919Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$321,500
DeedBook 6103, Page 99

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 5653, Page 191

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 4434, Page 128

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 3654, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1994