Skip to content

404 Bollen CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block78.20
Lot15
QualifierC27
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
34%
Improvement Value:$238,000
66%
Total Assessment$360,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,381+3.3%
2024$11,017+3.5%
2023$10,645+2.5%
2022$10,388+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6060, Page 322

Property Sale

Sale
$381,900
DeedBook 4890, Page 31

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 3735, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1994