Skip to content

203 Lansdowne CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block78.20
Lot15
QualifierC43
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class35
DescriptionC670/20 PLEX/M
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
49%
Improvement Value:$54,600
51%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,381+3.3%
2024$3,273-0.1%
2023$3,276+2.5%
2022$3,197+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 4120, Page 47

Property Sale

Sale
$64,950
DeedBook 2913, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1994