Skip to content

209 Lansdowne CtPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 17, 2000

Property Information

Block78.20
Lot15
QualifierC49
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class35
DescriptionC670/20 PLEX/M
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
53%
Improvement Value:$47,200
47%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,148+3.3%
2024$3,047-0.1%
2023$3,050+2.5%
2022$2,976+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3811, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1995