Skip to content

507 Bollen CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block78.20
Lot15
QualifierC65
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
37%
Improvement Value:$208,600
63%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,453+3.3%
2024$10,118+3.8%
2023$9,746+2.5%
2022$9,510+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6012, Page 676

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 3642, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1994