Skip to content

202 Amberleigh DrPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 16, 2014

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC080
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6205, Page 1561Recorded11/6/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6125, Page 901

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 4486, Page 258

Property Sale

Sale
$152,358
DeedBook 2873, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1994