Skip to content

402 Amberleigh DrPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC088
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$416,000
Sq Ft1,908DeedBook 6460, Page 8Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6223, Page 983Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 5803, Page 241

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5030, Page 174

Property Sale

Sale
$151,944
DeedBook 2909, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1994