Skip to content

203 Castleton CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Feb 18, 2019

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC105
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class35
DescriptionC940/20 PLEX/M
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
48%
Improvement Value:$56,900
52%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,454+3.3%
2024$3,343-0.1%
2023$3,347+2.5%
2022$3,266+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 6359, Page 930Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 6204, Page 923Recorded10/16/2014

Property Sale

SaleMulti
$66,720
DeedBook 3117, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1994