Skip to content

515 Amberleigh DrPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC114
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,908DeedBook 6548, Page 243Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,908DeedBook 6372, Page 1556Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3898, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1994