Skip to content

509 Amberleigh DrPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$319,495
Last Sale Date
Aug 21, 2015

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC116
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$196,500
62%
Total Assessment$319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,071+3.3%
2024$9,749+4.0%
2023$9,376+2.5%
2022$9,149+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,495

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6226, Page 1994Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$152,558
DeedBook 2898, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1994