Skip to content

505 Amberleigh DrPennington, NJ 08534

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC118
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1480
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,463
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
44%
Improvement Value:$159,000
56%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,887+3.3%
2024$8,603+4.5%
2023$8,229+2.5%
2022$8,030+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,463DeedBook 6581, Page 1241Recorded1/31/2025

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,463DeedBook 6408, Page 1585Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4699, Page 106

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3629, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1994