Skip to content

707 Deer Run CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 17, 2003

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC130
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4493, Page 132

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 3788, Page 185

Property Sale

Sale
$154,657
DeedBook 2873, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1994