Skip to content

301 Tuxford CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC145
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #2042
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,394
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
32%
Improvement Value:$263,300
68%
Total Assessment$385,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,180+3.3%
2024$11,790+3.2%
2023$11,419+2.5%
2022$11,143+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,394DeedBook 6617, Page 1294Recorded2/5/2026

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 6251, Page 1383Recorded6/6/2016

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5095, Page 183

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4006, Page 78

Property Sale

Sale
$228,900
DeedBook 3667, Page 145

Property Sale

Sale
$176,371
DeedBook 2876, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1994