Skip to content

307 Amberleigh DrPennington, NJ 08534

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC162
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,908DeedBook 6588, Page 834Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$392,151
Sq Ft1,908DeedBook 6451, Page 1488Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6302, Page 912Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6210, Page 490Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 6156, Page 1061

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 4816, Page 202

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 4393, Page 222

Property Sale

Sale
$151,573
DeedBook 2849, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1994