Skip to content

208 Kentshire CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC170
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1480
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,477
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
42%
Improvement Value:$168,300
58%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+3.3%
2024$8,887+4.4%
2023$8,513+2.5%
2022$8,307+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 6225, Page 841Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 6173, Page 408Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5860, Page 194

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 5250, Page 150

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4363, Page 263

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3062, Page 195

Property Sale

Sale
$138,552
DeedBook 2799, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1994