Skip to content

307 Kentshire CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2011

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC175
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5983, Page 947

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook 5115, Page 118

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4562, Page 120

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3098, Page 119

Property Sale

Sale
$155,533
DeedBook 2786, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1994