Skip to content

103 Dunleigh CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Dec 8, 1995

Property Information

Block78.20
Lot18
QualifierC187
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class35
DescriptionC670/20 PLEX/L
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
40%
Improvement Value:$39,300
60%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,821+3.8%
2024$1,755-0.1%
2023$1,757+2.8%
2022$1,708+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 3016, Page 189

Property Sale

Sale
$38,550
DeedBook 2864, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1994