Skip to content

14 Brewster CourtPennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block78.20
Lot308
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2015

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,006
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
35%
Improvement Value:$240,200
65%
Total Assessment$367,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,596+9.2%
2024$10,617-0.1%
2023$10,628+2.5%
2022$10,365+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,006DeedBook 6512, Page 1451Recorded1/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$249,615
DeedBook 3491, Page 1