Skip to content

18 Brewster CourtPennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block78.20
Lot310
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2015

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,122
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,700
37%
Improvement Value:$217,200
63%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857+9.1%
2024$9,951-0.1%
2023$9,961+2.5%
2022$9,714+6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,122DeedBook 6543, Page 43Recorded12/8/2023

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 5243, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1999