Skip to content

24 Brewster CourtPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2005

Property Information

Block78.20
Lot313
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2015

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,295
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
29%
Improvement Value:$311,700
71%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,853+5.7%
2024$13,101-0.1%
2023$13,114+2.5%
2022$12,797+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,041
DeedBook 3580, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1998