Skip to content

28 Brewster CourtPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Jan 10, 2002

Property Information

Block78.20
Lot315
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2015

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,521
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
43%
Improvement Value:$167,000
57%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+7.0%
2024$8,679-0.1%
2023$8,688+2.5%
2022$8,477+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 4208, Page 5

Property Sale

Sale
$189,645
DeedBook 3531, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1998