Skip to content

38 Brewster CourtPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block78.20
Lot320
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2015

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,034
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
37%
Improvement Value:$212,300
63%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,715+6.5%
2024$10,063-0.1%
2023$10,073+2.5%
2022$9,830+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,034DeedBook 6377, Page 1926Recorded8/16/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 6257, Page 1410Recorded8/4/2016

Property Sale

Sale
$249,671
DeedBook 3517, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1998