Skip to content

46 Brewster CourtPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$257,115
Last Sale Date
Dec 16, 1998

Property Information

Block78.20
Lot324
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2015

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,222
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
36%
Improvement Value:$224,900
64%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863+6.5%
2024$10,198-0.1%
2023$10,209+2.5%
2022$9,956+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$257,115
DeedBook 3511, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1998